12 Ağustos 2014 Salı

kakaoyagi.org olarak bu yazımızda çatlak kremlerinden bahsedeceğiz. Cilt çatlağı denildiğinde kadınların aklına ilk gelen şey çatlak kremleri, bir krem alıp çatlaklarına sürüp çatlaklardan kurtulmak istiyorlar ancak bu mümkün değil, peki bir çatlak kremi ne yapar işte cevabı yazımızda.

Çatlak Kremi Nedir


Çatlaklar kadınların korkulu rüyası, vücutlarında meydana gelen bu beyaz sedefli görüntü bir çok kadını çok rahatsız ediyor. Özellikle yaz aylarında daha dekolte kıyafetler giyememek zorunda kalıyor bir çoğu. Bu durumu bilen kozmetik firmaları ve bazı kişiler bu rahatsızlığı suistimal ediyorlar. Piyasada envai çeşitte çatlak kremi var. Peki nedir bu çatlak kremleri gerçekten işe yararlar mı


Çatlak Kremi İşe Yarar Mı


Acı bir gerçek olsa da söyleyelim hayır bir işe yaramazlar. Bir kremin %70'inin su olduğu düşünülürse genelde bu kremlerin içine yazılan onlarca bitki ve madde adı aslında sizi ikna etmek için yazılmış şeyler. Çatlak kremleri oluşmuş çatlakları gidermez, bu mümkün değil. Ancak Hyaluronic acid, C vitamini, gylicolic acid (hamileler ve emziren kadınlar bu içerikte ürünleri kullanmasınlar), gotu kola (centella asetica), retinly palmitat ( A vitamini türevleri), niacinamide, ceramide, bu içerikleri gerçekten gerektiği yüzdelerde içeren bir krem oluşacak çatlakları önlemek adına iş görebilir, ama öylesi bir kremin fiyatı da bu kozmetik piyasasında 150 liradan aşağı olmaz. Ama yineleyelim bu içerikler bile oluşan çatlakları gidermez, sadece oluşmasını engeller.

Çatlak KremleriPiyasadaki çatlak kremleri genellikle şu maddeleri içerirler. Centella Asiatica , sarmaşık, at kuyruğu, Provitamin B5, zeytinyağı, shea yağı, avokado yağı, kakao yağı, tokaferol asetat (e vitamini), sodyum laktat, AHA (alfa hidroksi asitlerden laktik asit ve glikolik asit), elastoregulator, chlorophycea özü, silicium, çinko, bakır, sophora japonica, çeşitli peptidler, ve akla hayale gelmeyecek bitkiler şunlar bunlar.

Peki gerçekten işe yarıyorlar mı, bir kısmı çatlakların önlenmesinde işe yarasa da oluşmuş çatlağı gidermede hiç birisi işe yaramaz. Zaten yaramış olsa, milyonlarca kadının muzdarip olduğu çatlak sorununu çözüp paraya para demez firmalar. Zaten bunu bildikleri için 2-3 senede bir isim değiştirip yeniden piyasaya sürdükleri şeyler çatlak kremleri.

Çatlak Kremi Faydaları 


İnternet aramalarımızda mucizeler oldukça etkili tavsiye ederim canımlarla dolu binlerce yazı okuduk, malesef bizim ülkemizde ciddi anlamda etkili ve araştırmacı blog yazıları maalesef çok az. Dedik hadi bizde böyle, yabancı kaynaklarda ne var ne yok tarayalım istedik "stretch mark cream" araması yaptık kendisi ingilizcede çatlak kremi manasına gelir. Onlarda durum daha iyi peptidlerin ve yağların oluşmuş çatlakları ortadan kaldırmadıklarını ve yeni oluşan çatlaklara karşı etkilerinin çok yüksek olmadığını söyleyen yazılar gördük.

Yani özetlemek gerekirse bir önceki cilt çatlağı yazımıda da belirttiğimiz gibi çatlaklar ciltteki kolajen ve elastin tabakasının zayıflamasından dolayı oluşuyor. Kolajen demişken, sakın ola kollajen içeriyor diye ürün almaya kalkmayın kollajen cildinizin altına geçmiyor, yani cildiniz üretmediği sürece kolajenden size bir fayda yok. Çatlak kreminin faydaları ise anladığımız kadarıyla saedece satıcılarına var.

En Etkili Çatlak Kremi


Eğer cilt çatlamaları gibi bir sorununuz varsa ki bu yazıyı okuduğunuza göre var en etkili çatlak kremi diye bir şey yok. Hatta çatlakları geçirebilecek bir krem yok. Çatlak tedavisi için lazer yaptırabilir veye kimyasal peeling yapabilirsiniz. Tabi çatlakları oluşmadan önlemek oluşan çatlakları geçirmekten çok kolay. Peki çatlak oluşumunu önleyici kremler var mı? Bu mümkün. Eğer aldığınız krem hyaluronic acid, c vitamini, a vitamini e vitamini, b5 vitamini içeriyorsa cildinizdeki kollajen sentezini ve elastini arttırıp çatlak oluşumunu önleyebilir. Ancak bu maddelerin kremde ne kadar olduğu önemli, genelde kullanıcıların deneyimlerinin memnuniyetsizlik olduğu göz önüne alındığında çatlak bakımının başka türlü yapılması gerçeği açığa çıkıyor.

Sonraki yazılarımızda size çatlak önleyici ve çatlak giderici bakımları aktaracağız. Öncelikle çatlak önleyici bakımları iletmeye çalışacağız. Çatlak bakım yağıyla devam edecek serimizin çatlak kremi yazısı burada bitiyor, siz de değerli görüş soru ve önerilerinizle yazımıza yorumlar yaparak katkıda bulunabilir, yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız ve paylaşımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederiz. kkyagictlk

0 yorum:

Yorum Gönder