12 Ağustos 2014 Salı

kakaoyagi.org olarak bu yazımızda sizler için çatlak oluşumunu önleyici bakımları anlatan bir yazı hazırladık. Çatlakları oluşmadan engellemek veya azaltmak, oluşmuş çatlağı azaltaktan çok daha kolay olduğu için çatlak önleyici bakımları yapmak çatlak gidermekten daha az zahmetli ve yorucudur.

Çatlak Önleyici Bakım


Çatlakların cildimizdeki kollajen ve elastin tabakasındaki zayıflamadan dolayı meydana geldiğini daha önceki yazılarımızda ifade etmiştik. Bu yazımızda kollajen ve elastin seviyesini korumanın kolajen ve elastini artıracak beslenme,  çatlaklara iyi gelen maddeler ve çatlak bakım yağı hakkında bazı bilgileri kısaca özetlemeye çalışacağız.

Çatlak Oluşumu Nasıl Engellenir


Çatlak oluşumunu tam olarak engellemenin bir yolu yok maalesef. Ancak yavaşlatmak ve azaltmak elinizde olan bir şey. Çatlaklarla mücadeleyi bütünlüklü bir şekilde yürütmelisiniz. Çatlaklara karşı beslenme ve bakım olarak ikiye ayrılabilecek iki ana hat mevcuttur.

Beslenme ve Vücut Çatlakları


Cildinizin kollajen ve elastin sentezini artırıcı yiyecekler tüketerek, kola ve kahve gibi içeceklerden kaçınarak ve bolca su içerek çatlakların oluşumunu azaltabilirsiniz. Özellikle likopen içeren yiyecekler, A vitamini ve C vitaminince zengin yiyecekler kullanmanızda fayda var. Çilek, domates, havuç, kuşburnu, kırmızı biber, bu bitkiler içinde sayılabilir, balık, badem, fındık gibi yiyecekler e vitamini ve çinko açısından zengindir beslenmenizin bir parçası yapabilirsiniz. Kabak çekirdeği ve kırmızı üzüm de tüketebilecekleriniz arasında

Cilt Bakımı ve Çatlaklar


Bir önceki yazımızda çatlak kremlerinin bir işe yaramadığını belirtmiştik. Cildinize c vitamini (ascorbic acid), b5 vitamini (d-panthhenol), b3 vitamini (niacinamid), e vitamini, hyaluronic acid ve çeşitli yağlarla bakım yapabilirsiniz. Bu bakımlardan özellikle vitamin bakımları çatlakları önlemede ciddi anlamda işe yarayan bakımlar. Çatlak cilt bakım küründe bu bakımı detaylı anlatacağız. Çatlaklara karşı yağ bakımında ise, kakao yağı, shea butter, hindistan cevizi yağı, avokado yağı, jojoba yağı ve hodan yağıyla bakım yaparsanız çatlak oluşumunu ciddi anlamda azaltırsınız.

Kısaca özetlediğimiz bu çatlak bakım yazımız şimdilik burada bitiyor, bundan sonra çatlak önleyici besinlerle beslenme yazısını yazacağız. Sizde değerli soru görüş öneri ve yorumlarınızla yazımıza katkıda bulunabilir, yazımızı sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Yorumlar ve paylaşımlar için şimdiden teşekkür ederiz. kkyagictlk

0 yorum:

Yorum Gönder