19 Ağustos 2014 Salı

kakaoyagi.org olarak vücudun kol, bacak, karın, göğüs gibi bölgelerinde hamilelik, kilo alıp verme, genetik sebeplerle oluşan çatlakların oluşumunu anlatan yazılar yazdık. Bu zamana kadar çatlak neden oluşur, çatlak önleyen yiyecekler, çatlak bakımı ve çatlak kremi gibi konulara değindik. Çatlaklar oluşmadan önce yapılacak bakımın önemine vurgu yaptık. Çünkü oluşan çatlakları gidermek oldukça zordur. Çatlaklarla ilgili serimizin bu son yazısında size çatlakları giderme yöntemlerini anlatacağız. 

Çatlaklar Nasıl Geçer


Çatlaklar eğer oluşmuşsa, geçirmeniz oldukça zor olacaktır. Çatlaklar oluşmadan önce yapacağınız çatlak bakım kürü ve çatlak bakım yağını öncekş yazılarımızda anlatmıştık. O bakım çatlak oluşumunu önleyecektir. Ama bu yazıyı okuduğunuza göre oluşmuş çatlaklarınız var ve siz çatlakları nasıl geçireceğim diye kara kara düşünüyorsunuz. Evvela belirtelim ki oluşmuş çatlakları geçirebilecek bir krem yoktur. Bu tarz iddialı ürünlere temkinli yaklaşın, çünkü bir sonuç almanızın mümkünü yok. Yani böyle bir krem yok, eğer bir gün olursa üreticisini çok zengin eden bir ürün olur. Çünkü çatlakların yapısı biraz kırışıklıklara benzer. Dolayısıyla böylesi bir krem cildi süratle gençleştirici ciddi bir etki gösterir, yani siz böyle bir krem üretilene kadar çatlak gidermek için krem almayın. Çatlak önleyici kremler kullanabilirsiniz. o noktada verdiğimiz tariflerin daha etkili olacağını da aklınızdan çıkarmayın.

Dünya üzerinde şu ana kadar uygulanan çeşitli çatlak tedavileri vardır. Bunlar biodermogenesi, fonksiyonel lazer, mezoterapi, dermoroller ve kimyasal peeling metodlarıdır. Lazer ve diğer metodlar oldukça masraflı ve sonucu kesin olmayan metodlar olduğu için, biz size kimyasal peeling metodunu aktaracağız. 

Yasal Uyarı: Amacımız bir hastalık teşhisi ve tedavisi değildir. Yaptığımız araştırma ve derlemelerin sonucunu yazacağız. Yazdıklarımız bir tavsiye niteliğinde değildir. Tıbbi ve kozmetolojik olarak bir kesinlik itiva etmez. Bu blog bir hastalık tedavi ve teşhis blogu değildir. Bir hastalığınız varsa bu duruma müdahil olacak tek kimse TC. Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş hekimlerdir.

Çatlaklara Kimyasal Peeling


Çatlakların cildin elastin ve kollajen tabakasındaki hasardan olluştuğunu yazmıştık, bu yırtılmalar sonucu o bölgede sedefli beyaz izler kalmasın çatlak deniyor. Yabancı kaynaklarda "stretch mark" olarak yaptığımız kaynak araştırmalarında özellikle ABD ve Avrupalı kadınların büyük bölümünün kimyasal peeling yaptığını gözlemledik. Bu kaynaklardan derlediğimiz bilgileri aşağıda aktaracağız, anlatacağımız kimyasal peeling ve bakımı hamilelerin yapması zararlıdır. İnsanlara faydalı olmak isterken zarar vermek gibi bir amacımız yok, bu yüzden hamilelerin bu tarz uygulamalardan uzak durmasını tavsiye ederiz. Çünkü anlatacağımız glikolik asidi hamilelerin kullanmaması gerektiğini okuduk bir çok kaynakta.


TCA Peelig İle Vücut Çatlaklarını Gidermek


TCA (Trichloroacetic Acid) ismiyle bilinen tca kuvvetli bir peeling ajanıdır. Deriyi soyduğu gibi, cilt altında kollajen sentezini arttırdığı, cildi gerdiği biliniyor. Yani aslında çatlak gidermek için biçilmiş kaftan. Peki nasıl olacak bu metod. Evvela asit oranı en düşük orandan başlamalısınız. Bazılarımızda düşük oranlar sonuç vermiyor %40 kullanıyoruz ama gelen maillerden anlıyorum ki bazıları için oran yüksek geliyor. Yani iyileşme süreci uzuyor.

%25 ile %40 oranlarında tca ile uygulama yapmak şart, %25 veya %40 TCA cildi derinlemesine soyacak bu da cildinizdeki çatlakların daha hızlı düzelmesini sağlayacak. TCA'yı cildinize ayda bir defa uygulayacaksınız. Ortalama 4-8 uygulamada yani 4 ila 8 ay arasında çatlaklarınız görünmeyecek derece azalacak. Bu uygulama sayısını çatlakların derinliği ve genişliği belirler. 

TCA'yı kulak çubuğu yardımıyla çatlak olan bölgeye sürebildiğiniz kadar hızla bir kaç defa süreceksiniz, ilk uygulamada 1 dakika bekletin uygulama yaptığınız bölgeyi bol suyla yıkayın. Bölge kızaracak, merak etmeyin iz bırakmaz, çünkü TCA iz bırakmadan cildi soytan bir maddedir. TCA sonunda iz kalması durumu sadece bölgeyi iyi koruyamaz güneşten muhafaza edemezseniz oluşur.

TCA uygulaması bittikten 30 dakika sonra bölgeye çinko oksit, lavanta suyu, b3 vitamini, c vitamini ve b5 vitaminiyle hazırlayacağınız solüsyonu süreceksiniz. Bu vitaminler ve çinko bölgenin hem çabuk düzelmesini sağlayacak hem de uyarılmış bölgede kollajen ve elastin sentezini destekleyecek. Tarif şu şekilde

1 tatlı kaşığı lavanta suyu
1/4 çay kaşığı B3 vitamini (niacinamid)
1/4 çay kaşığı B5 vitamini (d-panthenol)
1/4 çay kaşığı L-ascorbic Acid (c vitamini)
!/4 çay kaşığı Çinko Oksit

Bu karışımı bir çay tabağında hazırlayın, her sabah akşam TCA uyguladığınız bölgeye süreceksiniz. Böylece soyulma sorunsuz olacak, cilt altı uyarılacak ve iz kalma riskiniz 0'a inecek, ayrıca çatlak olan bölgede kollejen ve elastin sentezi artacak.

Solüsyonu sabah akşam uyguladıktan 5 dakika sonra üzerine E vitamini süreceksiniz. E vitaminin saf olmasına dikkat edin ampullerdeknin oranı %2-6 arasında size %50-67 oranlarında E vitamini lazım piyasada 10 ml olarak bulunuyor.

TCA'yı uyguladınız 15 gün kadar da solüsyon ve E vitamini sürdünüz, ayrıca uygulama bölgesini güneş ışığından korudunuz. Artık 15 günlük ikinci aşamaya geçme vakti geldi.

Glikolik Asit İle Cilt Çatlağı Tedavisi


İkinci aşama TCA uygulamasından 15 gün sonra başlayan aşama bu aşamada bir başka kimyasal peeling asidi olan glikolik asit kullanacağız. AHA (alfa hidroksi asit) gurubundan olan glikolik asit cildi uyarıcı leke giderici, kolajen sentezini arttırıcı bir asittir.

İkinci aşamaya TCA uygulamasından 15 gün sonra başlıyoruz, tabi TCA uygulamasından sonraki 15 gün boyunca yukarıdaki solisyonu sabah akşam uygulayıp üzerine e vitamini sürüyoruz. Sonrasında glikolik Asit %25 çözeltisi ile işleme devam edeceğiz. İkinci aşamada 15 gün boyunca haftada bir çatlak olan bölgeye %25 glikolik asit uygulayacağız. 7 günde bir olacağı için toplam 3 seans sürecek glikolik asit %25 uygulaması. Glikolik Asit %25'i akşam kulak çubuğuyla çatlaklara uyguladıktan 5 dakika sonra yıkayacaksınız ve yukarıda verdiğimiz solüsyon tarifini akşam ve sabah uygulayacaksınız. Solüsyonu glikolik Asit uyguladıktan 30 dakika sonra ve uygulama sabahı sürdükten sonra e vitamini ile işlemi bitireceksiniz. 

Aralarda boşluk bırakacağız ki tca bir sonraki aşamaya kadar cildimiz toparlansın. 

Evet bu kadar gayretli ve azimli bir bakımın ardına 1. ay dolmuş olacak ve siz ikinci seansı uygulayacaksınız dediğimiz gibi bakım periyodlarını atlamazsanız, bu dünyada çatlak gidermek için yapılabilecek en etkili bakımı yapmış olacaksınız. Çünkü dışarıda yaptıracağınız hiç bir bakım bu kadar detaylı olmayacaktır. Ayrıca 30 gün boyunca her gün bakım yaptıramazsınız, buna hem zamanınız hem paranız yetmez. Tarifini verdiğimiz uygulamayı atlamadan 4 ila 8 ay arasında uygularsanız çatlaklarla vedalaşabilirsiniz. Aşağıda kafanız karışmasın diye uygulamanın 1 ayını günlük olarak anlatacağız.

TCA asiti ve diğer maddeleri Doa Kİmya sitesinden alabilirsiniz. https://doakimya.com/kategori/tca


1. gün TCA  uygulanması ardına solüsyon sürülecek ve e vitamini uygulanacak
2-14.gün arası sabah akşam solüsyon ardına e vitamini uygulanacak.
15.gün akşama %25 glikolik asit uygulanacak ardına solüsyon ve e vitamini sürülecek
16.gün sabah solüsyon uygulanacak ardına e vitamini sürülecek akşam a vitamini uygulanıp ardına e vitamini sürülecek
17-18-19-20. günler ara verin
21.gün sabah a vitamini ardına e vitamini uygulanacak akşama %25 glikolik asit uygulanacak ardına solüsyon ve e vitamini sürülecek.
22.gün sabah solüsyon uygulanacak ardına e vitamini sürülecek akşam a vitamini uygulanıp ardına e vitamini sürülecek
23-24-25-26 günler ara verin
27.gün sabah a vitamini ardına e vitamini uygulanacak akşama %25 glikolik asit uygulanacak ardına solüsyon ve e vitamini sürülecek.
28-29-30 günler ara verin.

Çatlak tedavisi yazımız burada bitiyor. Sizde değerli görüş soru ve önerilerinizle yazımıza katkıda bulunabilir, yorumlar aracılığıyla iletebilirsiniz. Yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz. Yorumlar ve paylaşım için şimdiden teşekkür ederiz. 

Edit Notu: bazı arkadaşlara tca oranı yüksek gelebiliyor bu yüzden %25 alarak ilk uygulamaları yapın. Bu noktada asiti ilk uygulamada 1 dakika bekletin daha sonra zaman arttırın 2 dakikayı geçmeyin. Baktınız yeteri kadar soyulmuyor oran yükseltebilirsiniz, oranda en fazla %40 olsun, o oranda da ilk uygulama 1 dakika bekletin sonra 2 dakikaya çıkarabilirsiniz.

Ayrıca %25 glikolik asit, c vitamini, madecassol, a vitamini, çinko oksitle oldukça iyi sonuçlar aldığını söyleyen mailler geldi. %25 glikolik asiti 3 günde bir çatlakların üzerine uygulamışlar. böylece soyulma yaşanmamış. Bu bakım da bir diğer alternatif. Ama ben o arkadaşa dediğim gibi arada bir yani 2 ayda bir tca ile de soyma yapmasını söyledim. Ayrıca bu glikolik asiti 4-5 arkadaşında denemiş mail atan arkadaş. Yabancı forumlarda araştırdım glikolik asit oldukça fazla kullanılıyor. Bununla ilgili bir yazı daha yazdım kimyasal peeling çatlak tedavisi konulu kırmızı linki yani yazıyı tıklayarak bakabilirsiniz.

Unutmadan başka maillerde böyle bir yöntemin olmayacağını söyleyen saf forum kadınları resmen hakaret etmiş bana, bir iki de zannedersem bitkiselci aktarcılar şifa bitkilerde diye mail atmış, bir de kremciler var yazanlar arasında istisnasız insanları kandırdığımı iddia ediyorlar. Kusura bakmayın ama ben sizin gibi bir tarafımdan uydurmuyorum yazdıklarımı. Günlerce yabancı forumlarda sitelerde araştırma yapıyorum, yerli siteler malum bilgi neredeyse yok. Neyse videolar var bakın görün oluyor mu olmuyor mu. cahiller sürüsü sizi gerçi ingilizce de bilmezsiniz ama bilenler baksın.

Hadi gene iyisiniz, o kadar, laf ettiniz ben gene acıdım size türkçe bir link veriyorum bakın söyleyen de bir doçent. Ya değerli okuyucu kusura bakma yani bir iki cahil insanı çileden çıkarabiliyor bazen. 

 kkyagictlk

47 yorum:

 1. Basen ve bacak içi bölgelere kulak çubuğu ile uygulama zor olur, bir parça pamuk kullansam fazla uygulama mı yapmış olurum?

  YanıtlaSil
 2. sürebilirsiniz tabi ama bölgenin hepsine birden sürmeye kalkmayın bölge bölge yapın

  YanıtlaSil
 3. Öncelikle tebrik ediyorum hepinizi; verdiğiniz bilgilerden, temiz ürünler çıkarmanızdan ve fiyat politikanızdan ötürü. Cilt bakımının Fuatavni'si olarak görüyorum sizi (Doakozmetik'ten ve bu siteden bahsediyorum genel olarak). Kaç kişisiniz, ne eğitimi aldınız, nasıl bu kadar çok şey biliyorsunuz merak ediyorum. Eğer cevaplamak istemezseniz sorun yok tabi. Teşekkürler tekrar her şey için.

  YanıtlaSil
 4. beyaz tenliyim ama %60 %70 çok gelmez mi ben kol içine uyguluycam iz kalmaz değil mi?

  YanıtlaSil
 5. Ben bu işlemleri Yaptım şu an 9. Gündeyim ama acayip bir şekilde soyuluyor ve kanıyor normal mi?? Acil cevap yazarsanız sevinirm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. soyulma normal de kanama neden oluyor siz soymazsanız olmaması lazım

   Sil
  2. durum nasıl ?

   Sil
  3. bende merak ediyorum arkadaş dönüş yapmadı? muhtemelen cildi hassas yara biraz geç iyileşiyor.

   Sil
 6. Ara verme günlerinde vitaminleri ve solüsyonu sürmeye devam etmek daha iyi olmaz mıydı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. olur ama cildi de dinlendirmek lazım. ama c vitamini kullanabilirsniz

   Sil
 7. Tca 30 saniye arayla 3defa surerken her seferinde yeniden mi pamugu tca ya batiriyoruz ?

  YanıtlaSil
 8. Ben %50 ile uygulamak istiyorum ama cok korkuyorum youtube da %50 ile dövme silme seansı yapanlar var kanama falan oluyor tedirgin oldum. iz kalmaz değil mi? ayda bir uygulanıcak ya bu program o zaman kadar tamamen iyileşmiş deri eski haline dönmüş mü olur ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. valla %40 kullanın çatlaklar için oranı daha da düşürebilirsiniz. programı uygulayın asit oranlarını daha düşürebilirsiniz.

   Sil
  2. %50 ile ufak bir yere deneme yaptim soyulma olmadi hala kahvereniye dondu ve burustu bugun 9 gun 15 gun olunca glikolik asit uygulayim mi uoksa soyulmasinimi bekleyim ?

   Sil
 9. solusyonu herseferinde yeniden mi hazırlamamız lazım 2-3 gunluk hazırlasak olmaz mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2 günlük hazırlayabilirsiniz ama sonrasında c vitamini bozulur

   Sil
 10. %30 la başlamak istiyorum fakat %25 glikolik asit benim vucuduma etki etmezki daha önce %25 glikolik asiti yüzüme sürdüm 30 sn 3 defa surdum 5 dk beklettım toplamda en ufak bir soyulma olmadı yuzumde vucuduma hele hiç etki etmez. bur durumda yüzde kaçlık glikolik asit kullanmam lzım?

  YanıtlaSil
 11. b3 vitamini niyasin mi yoksa niacinamid mi arasında fark varmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. niacin (niyasin) niacinamide veya nikotinik asit olarak bilinir b3 vitamini hepsi aynıdır

   Sil
 12. 1. aşamdan yani tca dan sonra(8 ay sonra) 2. aşamaya mı geciyoruz yoksa tca yı her uyguladıktan 15 gün sonra mı yapıyoruz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2. aşama tca dan 15 gün sonra yapacaksınız. zaten 8 aya büyük oranda çatlaklar biter

   Sil
 13. 1. aşama yani tca uyguladıkdan sonra ( 8 ay sonra) 2. aşamaya geciyoruz yoksa tca yı her uyguladıgımızdan 15 gun sonramı 2. aşamayı uyguluyoruz?

  YanıtlaSil
 14. tca yı uyguladıktan sonra alttan gelen yeni beyaz derinin normal ten rengine ne kadar sürede döner

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tahminen 15 gün sonra, ama bir miktar kızarık kalması önemli ve iyidir çünkü o bölgede kolajen ve elastin tabakasında doku oluşumuna işaret eder.

   Sil
 15. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 16. E vitamini yağ; ama diğerlerini bilmiyorum. Solüsyon, bunları karıştırınca yağlı bir şey mi oluyor? Ben bunların hepsini karşılayamam. Vitaminleri yerine (Amerikalı bir Prof.'un en iyi çatlak tedavi edicisi olduğunu yazdığı Centellia Asiatica isimli molekül Madecassol'de var) Madecassol kullansak olur mu? SSK karşılıyor. Hindistan cevizi yağı da iyi geliyor diye duydum, illa yağlı bir şeyler de sürmek gerekiyorsa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. madecassol kullanabilirsiniz tabi ki önemli. özellikle tca sonrası daha hızlı iyileşme sağlar.

   Sil
 17. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 18. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 19. Ben esmer tenliyim buna rağmen tca %60 kullansam olur mu ?

  YanıtlaSil
 20. Popomdaki çatlaklara sürerken cinsel bölgelere değmemesi için ne yapmam gerekir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. daha dikkatli sürün, veya o bölgelere vazelin sürün ki taşıp o bölgeleri yakmasın

   Sil
 21. Madecassol'e ek olarak bir de yara, ameliyat izlerinde bile işe yarayan Contractubex Jel var. İkisini de SSK karşılıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ikisini de kullanabilirsiniz ancak madecassol centilia asetica yani gotu kola içerir daha faydalıdır.

   Sil
 22. Merhaba ben 15 gün önce vücudumda çatlak olan bölgeye 2,5 dakika tutarak %50 tca peeling uyguladım fakat 15 gündür soyulma olmadı kabukta oluşmadı sadece bölge kahverengi leke şeklinde acaba soyulma olmayacak mı yani leke olarak kalır mı sizce ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. leke kalmaz merak etmeyin. biraz daha bekleyin bir uygulama daha yapın. muhakkak soyulacaktır. genelde soyulma olmamasının nedeni cildinizin dayanıklı olması veya çok nemlendirici sürmeniz olabilir.

   Sil
  2. Aslı Şengül soyulma oldu mu? Sonuç nasıl?

   Sil
 23. 2.5 ay önce karnımda ufak bir yere %50 tca uyguladım hala gecmedi kahverengi leke. kol içine falanda uygulucam fakat korkuyorum bu yuzden %30 tca kullanmak istiyorum ama bu oranda boşa küre çekmek gibi mi olur? %50 nasıl %30 oranına getirebilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yoo oran iyi gelir %25 kullanabilirsiniz. yazıda da güncelleme yapacağım zaten bir kaç gün içinde

   Sil
 24. ben tca yaptıktan sonra kahverengi leke kaldı tekrar tca uygulamam mı lazım geçmesi için yoksa zamanla kendiliğinden geçermi yada sizin önereceğiniz başka bir şey varmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kendiliğinden geçer. bazı kişilere oran fazla gelebiliyor. ama zamanla cilt o kısmı atıyor yani tabakada bir leke olmadığı için geçiyor. çok yüzeysel lekeler bunlar.

   Sil
 25. yazıyı güncelledim video link ekledim

  YanıtlaSil