13 Ağustos 2014 Çarşamba

kakaoyagi.org olarak vücut çatlaklarını konu ettiğimiz serimize beslenmenin çatlaklara etkisini anlatan bir yazı kaleme aldık. Genelde kadınlar çatlak kremleriyle çatlakları engelleyebileceklerini hatta safça bir inanışla (ama suçlusu kadınlar değil markalar ve satıcılardır genelde ürünler bu biçimde tanıtılır ve yanıltıcıdır) giderebileceklerini sanırlar ama çatlaklarla mücadele bir bütündür bu yazımızda beslenme ile hamilelik, kilo alıp verme, vücut çalışma ve genetik nedenlerle oluşan çatlakları önlemeyi anlatacağız.İyi okumalar.

Çatlak Oluşumunu Azaltan Besinler


Size bazı besinler ve beslenme biçimleri çatlaklara iyi gelir, hatta satın aldığınız bir çok kremden daha etkilidir dersek şaşırırmısınız. Şaşırmayın çünkü gerçek bu. Kremlerin %70'i sudur ve geri kalan malzemeler kremleştirici ajanlar ve petrol yağları olan (vazelin ve likit parafin) ve biraz aktif malzemeler içerirler. ancak bu aktif malzemelerin bir çoğunun cildin alt tabakalarına ulaşmadığı bilimsel bir gerçek bir diğer gerçek ise bu aktif malzemelerin kullanım oranları ve ürün tazeliği işte bu yüzden kremlerden umudu kesin. Beslenme bir çok durumda çatlaklara kremler vb lerinden daha fazla etki eder. Peki bu besinler hangileri ve nasıl beslenmelisiniz..

Cilt Çatlaklarına Karşı Su İçin


Cilt çatlaklarına karşı en ucuz ve etkili yöntem günde iki litreden az olmamak kaydıyla su içmek. Bir çok çatlak kremi, çatlak bakım yağı vb. onlarca kozmetik ürünün yapamayacağı şeyi 2 litre su yapacak emin olun. Su içmek hamilelik ve gelişim dönemlerinde açığa çıkan kilo alıp vermeyle oluşan cilt çatlaklarına karşı oldukça etkili bir yöntem. Bolca su içerek derinizin elastikiyetini arttırır ve çatlak oluşumunu azaltır.


Vücut Çatlaklarına İyi gelen Yiyecekler


Çatlakların genelde kollajen ve elastin azalmasından dolayı oluştuğunu yazmıştık. İşte cildinizde kollajen ve elastin seviyesini yükselten yiyecekler çatlak oluşumunu en aza indirebilir. Bu yiyecekleri içerdikleri vitamin ve minerallere göre sıralamak gerekirse.


A Vitamini İçeren Yiyecekler ve Çatlaklar


A vitamini cildi sıkılaştıran bir maddeddir retinol ve karoten olarak çeşitli hayvansal ve bitkisel besinlerde bolca bulunur. Eksikliği çok sık gözlenmeyen bir vitamindir, ayrıca ADEK diye adlandırılan vitamin gurubunda olduğu için ciltte depolanabilen bir vitamindir. A vitamini doku tamirinde oldukça etkili bir vitamindir. Gerek yiyeceklerle alınması gerekse cilde sürülmesi cilt çatlaklarında oldukça etkilidir. 

Vücut çatlaklarına karşı A vitamini içeren gıdaları tüketmek gerekiyor. Size bir bilgi verelim tatlı patates tam bir a vitamini deposu, ülkemizde çok fazla bilinmese ve tüketilmese de dönem dönem tatlı patates tüketmeye özen gösterin. Ayrıca hepinizin bildiği gibi havuç ciddi bir a vitamini deposu, ayrıca yeşil ve kırmızı marulda ciddi a vitamini içeriyor, kırmızı lahana, ıspanak gibi sebzelerde bolca bulunan bir vitamin a vitamini, ayrıca kuru kayısı da ciddioranda a vitamini içermektedir.

B Vitamini İçeren Yiyecekler ve Çatlaklar


B vitamini gerek beslenme gerekse cilde uygulamayla çatlak önleyici bir maddedir. Cilde B5 ve B3 vitaminleri sürülmesi çatlakları azaltır. B vitamini depolanmayan bir vitamindir, bu yüzden beslenmenizde b vitaminine dikkat etmelisiniz.

Beslenme noktasında B2 vitamini önemlidir. Genel olarak B vitamin gurubu günümüz şartlarında eksikliği çok görünmeyen vitaminlerdir. Yazı genelinde anlattığımız bir çok yiyecekte b vitamini türevleri olduğu için çatlaklar için ekstra olarak alınması gerekmiyor. Ancak yinelemekte fayda var ki B5 (d-panthenol) ve B3 (niacinamid) çatlak oluşması muhtemel bölgeye uygulanmasında fayda olan ve oluşmuş çatlaklar için tedavi edici cilt bakımlarına yardımcı olan vitaminlerdir.

C Vitamini İçeren Yiyecekler ve Çatlaklar


C vitamini ciltteki kallojen sentezini artıran en önemli maddedir, dolayısıyla c vitamini içeren yiyecekleri tüketmek çatlak oluşumuna karşı oldukça etkili sonuçlar verir. C vitamini (Ascorbic Acid) yani askorbik asit hem yenilmesi hem de cilde sürülmesi durumunda çatlaklara karşı oldukça yayarlı bakım yapar. Çeşitli hatalı önyargıları yanlış bilinenleri anlatmaya çalışıyoruz bir çok yazımızda, bunu bilimsel temellerle açıklıyoruz. Bu noktada yanlış bilinen bazı şeyleri yıkalım, hepiniz c vitamini dendiğinde bilinciniz portakal ve limonla özdeşleşir, oysa kuşburnu portakalın 10 katı daha fazla c vitamini içerir. keza kırmızı biber, maydanoz, kivi, brokoli c vitamini yönünden portakal ve limondan daha fazla c vitamini içeren besinlerdir.

Çatlaklar için c vitamini içeren besinleri tüketmenizde oldukça yararlıdır. Bu yüzden tıpkı söylendiği gibi maydanoz cildi güzelleştirir, tüketin, özellikle sabah kahvaltıda kuşburnu çayı için, kırmızı biber tüketmeye, brokoli tüketmeye özen gösterin. Öğlen yemeklerinden sonra bir bardak portakal suyu ve bir kivi tüketmek sizi oldukça sağlıklı kılacak ve çatlaklara karşı koruyacaktır. Salatalarda bolca limon suyu kullanmak cildinize oldukça yararlı olacaktır. 

E Vitamini İçeren Yiyecekler ve Çatlaklar


E vitamini çatlaklar üzerinde etkili cildi besleyici bir diğer vitamin, eksikliği çok fazla olmayan bu vitaminin cilde sürülmesi çatlaklar noktasında oldukça önemlidir. Bu noktada çatlaklar için e vitamini kullanacaksanız e vitamini saf olarak almanızda fayda vardır. Piyasada satılan e vitamini ampulleri genelde % 6 oranında e vitamini içerirler, bu durumda karışımlara ilave ettiğinizde e vitamini oranı çok daha fazla düşmektedir. Yaygın yapılan bir yanlış olduğu için yazdık. Yani, e vitamininin çatlaklara veya saç uzatmaya iyi geldiğini duyan kadınlar gidip ampul alıyorlar ancak bu ampullerin içerdiği e vitamini oranlarını çok fazla bilmiyorlar, bu yüzden gerekli faydayı sağlıyamıyorlar.

E vitamini yani tocopherol en çok badem, fındık gibi besinlerde mevcut ama dediğimiz gibi eksikliği çok çekilen bir vitamin olmadığı için beslenmede ekstra almaya pek gerek yok fakat cilde uygulamak çok faydalıdır.

Çinko İçeren Yiyecekler ve Çatlaklar


Vücut çatlaklarına dair yaptığımız kaynak taramalarında yerli kaynakların kes kopyala yapıştır birbirinin aynısı olduğunu gördüğümüzden yabancı kaynakları daha titiz taradık "stretch mark" aramasında özellikle çinkonun kallojen ve elastin sentezinde önemli olduğu vurgulanıyordu. Gerçekten çinko bir mineral olarak özellikle kallojen üretiminde oldukça yararlı. Çinko oksidin de cilt çatlaklarına dışarıdan kullanılması gereken bir hammadde olduğunu çatlak bakım kürü yazımızda detaylıca aktaracağız. Ancak bu yazımızda şimdilik çinko içeren besinleri aktaralım çünkü yazımızın konusu çatlaklar ve beslenme.

Çinko en fazla midye, kaju, kabak çekirdeği, kırmızı et, ıspanak ve bademde bulunuyor. Belenme kültürünün birparçası olarak bu gıdaları tüketmek son derece önemli çinko eksikliği aynı zamanda saç dökülmesi de yapabiliyor, ekstra bir not olarak belirtelim.

Vücut Çatlaklarında Kaçınılması Gereken Besinler


Evet şunu bunu yein şu mineral ve vitaminler var dedik ancak ne yememeniz gerektiğine de değinelim. Özelikle kafeinden kaçınmalısınız, kahve ve kola gibi içecekler cilt çatlaklarını arttırıyor. Tuz tüketimini azaltmanız gene faydanıza, tabi bunların yanı sıra aşırı şekerli gıda tüketimide çatlakları artırıcı etkileri olan bir durum. Şekeri ve tuzu mümkün mertebe az tüketmeye, kola ve kahveden ise tamamen kaçınmaya bakmalısınız. 

Vücut Çatlaklarında beslenme konulu yazımız burada bitiyor, sizde değerli soru görüş ve önerilerinizi yorumlar aracılığıyla iletebilirsiniz, yazımızı sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaşmasına yardımcı olursanız seviniriz. Yorumlar ve paylaşım için teşekkürler. kkyagictlk

0 yorum:

Yorum Gönder