7 Ağustos 2014 Perşembe

kakaoyagi.org olarak bu yazı dizimizde sizler için ciltte oluşan çatlakların neden oluştuğu, nasıl önlenebileceği ve çatlak tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz. hepinize faydalı olmaısnı umuyoruz. iyi okumalar.

 

Vücut Çatlakları Nedir


Genellikle hamilelik, aşırı kilo alıp verme, vücut geliştirme sporları ve genetik nedenlerle ciltte çatlaklar oluşur. Cildimiz epidermis, dermis ve deri altı yumuşak dokudan oluşur ve derimiz en büyük organımızdır. Derimiz zaman içinde kilo alıp verme veya esneme hareketleriyle yırtılır, işte adına vücut çatlağı denilen görüntü bu yırtılmaların sonucunda oluşup açığa çıkar.


Çatlaklar, beyaz ırkı etkileyen ve sarı ırkta daha az gözlemlenen, beyaz tenli kadınlarda son derece yaygın bir cilt sorunudur. Çatlaklar çoğunlukla ergenlik dönemi ve otuz ila kırklı yaşlarda ortaya çıkar. İlk çatlaklar 10 ila 14 lü yaşlarda kız çocuklarında görülür. Çatlak görünümünden en çok kadınlar şikayetçi olsa da aslında çarlaklar hem erkek hem de kadınlarda görülen bir estetik görünüm bozukluğudur.  Tıbbi olarak olumsuz durum oluşturmasa da görünüm olarak özellikle kadınları rahatsız eder. Kadınlarda en çok ilk gebelikte görünen çatlaklar, diyetler sonucunda da ortaya çıkabilir veya varolanlar daha derin ve belirgin olabilir. 

 

Çatlaklar Nasıl Oluşur 

 


Cildimizin %75 kollajen %4 elastinden oluşan bir yapısı vardır. Elastin esasen cildin esnekliğini ve gerginliğini sağlayan bir proteindir. Bu kolajen ve elastin cildimizin alt katmanında bir ağ yapıdadır ve özellikle elastin lifleri hasar gördüklerinde cilt çatlakları açığa çıkar. Cilt çatlakları genellikle hormonlara bağlı olarak oluşur, hormonlarımız derimizdeki kolojen ve elastin tabakayı zayıf düşürdüğünde bu durumla karşılaşırız.

Çatlaklar kolajen liflerde elastin tabakasının zedelenmesiyle açığa çıkarlar. Çatlak oluşmaya başladığında iki aşamalı seyreden bir durumdur. Bir ila altı ay kadar süren ilk aşamada çatlaklar pembe mor arası kırmızımsı görünümdedir. Bu aşama çatlakların oluşum aşaması olup, bu aşamada veya öncesinde yapılacak çatlak bakım ve tedavisinin sonuç verme olasılığı çok yüksektir.

İkinci aşama ise renkli görünümün yerini süt beyaz görünümlü kalıcı hasarın oluştuğu aşamadır. Bu aşamadan sonra çatlakların düzelmesi gerekli tedavi ve bakımla çok uzun zaman alabilir.

 

Çatlak Bakımı

 


Çatlaklar oluşmadan önce veya oluşma aşamasında gerekli bakımlar yapılırsa çatlaklara karşı oldukça başarılı sonuçlar alınır. Bu noktada bir uyarı yapalım çatlak kremi adı altında satılan ürünlerin çoğu bir işe yaramaz, çünkü çatlak bakımı öyle kremle falan olabilecek şeyler değildir. Çatlaklar için özellikle vitamin ve yağ bakımları ile yağ bakımları yapılabilir. Vitamin olarak B3, B5, C, K ve E vitaminleri çatlaklara karşı oldukça etkilidir.  Yağlar içinde kakao yağı, avokado yağı, biberiye yağı çatlaklar için kullanılabilecek ideal yağlardır. Ayrıca eğer hamile veya emzirmiyorsanız, glikolik asit, laktik asit gibi AHA (alfa hidroksi asit) gibi asitlerle yapacağınız bakımlar da oldukça iyi sonuç verirler, ama dediğimiz gibi hamile ve emziren kadınların bunları kullanmaları sakıncalı olablir.

 

Çatlak Tedavisi

 


Oluşmuş çatlak görünümünün düzeltilmesi oldukça zordur, lazerli tedaviler veya kimyasal peeling ajanlarıyla sonuç alınmaya çalışılmaktadır ve tedavilerin kesin bir sonuç çoğu zaman vermez.

Cilt çatlakları için yazdıklarımız burada bitiyor siz de değerli görüş soru ve önerilerinizle yazımıza katkıda bulunabilir bunu yorumlar aracılığıyla yapabilirsiniz. Ayrıca yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz. Vakit ayırıp okuduğunuz ve paylaşım yaptığınız için teşekkür ederiz. kkyagictlk


0 yorum:

Yorum Gönder