7 Ağustos 2014 Perşembe

kakaoyagi.org olarak sizin için kakao ve kakao yağının elde edildiği kakao ağacı hakkında bir yazı hazırladık iyi okumalar.

 

Kakao Ağacı Nedir


4-8 metre boyunda olan ebegümecigiller familyasından olan kakao (cocoa) bitkisi, Üretimin % 40'ını gerçekleştiren Afrika da ki Fildişi sahilleri ile beraber dünya çapında 70 bin kilometrekarenin üzerinde bir ekim alanına sahiptir. Gana, Endonezya, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da da azımsanmayacak dikim alanlarına sahiptir. Kakao ağacının doğal yetişme alanları And Dağları'nın etekleri ile Amazon ve Orinoco ırmaklarının havzalarının 200-400 metre yakınlarındaki yükseltilerdir. Orta Amerika'ya Mayalar tarafından getirildiği sanılmaktadır. Ilık iklimlerde düzenli yağmur alan, verimli topraklarda yetişir.

Dünya da ilk kez Aztekler’in keşfettiği ve Amerika kıta sının 1492 de keşfinin ardından kullanımı zenginleşen ve popülerleşen kakao bitkisi ve tozu, ardından çikolatanın ana malzemesi olarak bilinirlik kazanmıştır.

 

Kakao Tohumu


 
Kakao ağacının üç farklı türü bulunmaktadır. Günümüzdeki ekim alanlarında görülen ağaçlar bu üç türün bilerek ya da tesadüfen türetilmiş olup her birinin kendine has özellikleri bulunur. Criollo türü, kakao ağaçlarının atası olarak bilinir ve çok ince kabuklu meyveler verir. Kakaosu solgun renkte ve kendine has bir aromalıdır. Bu türün az ürün verdiği ve çok narin olduğu bilinmektedir. Forastero daha dayanıklı, ekimi daha kolay olan ve daha fazla ürün veren bir ağaç türüdür, ağacın tohumları daha kalın ve kaba kabukludur ve keskin aromaya sahiptir. Forastero ağacından elde edilen kakaoya çoğu zaman dökme kakao adı verilir çünkü çikolataya tipik ve tanınan temel kokusunu verir. Bu nedenle bu kakao çikolataların çoğunluğundaki temel maddedir ve çoğu zaman kakao karışımının %80'ini oluşturur.

Trinitario , diğer iki ağacın melezidir ve her ikisinin özelliklerine sahiptir: keskin ama rafine bir aromaya sahiptir ve en önemlisi, ekimi çok kolay, mahsulü iyidir.

Kakao tohumu oldukça yoğun ekonomik girdisi olan bir üründür. Hepimiz çikolata tüketiyoruz ancak bir çok kakao işçisinin hayatlarında sadece 1-2 kez çikolata yediğini unutmayın. Bu yüzden fair trade (adil ticaret) ürünlerden tercih edin. Kakao ağacından çıkarılan kakao tohumlarının soğuk pres metoduyla işlenmesinden kakao yağı elde edilir, gıda ve kozmetikte çok sık kullanılan kakao yağı oldukça faydalıdır. kkyagi

kaynaklar:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cocoa
http://www.daff.qld.gov.au/plants/fruit-and-vegetables/fruit-and-nuts/other-fruit-crops/growing-cocoa
Sonraki
Sonraki Kayıt
Önceki
Bu eklenen en eski yazı

0 yorum:

Yorum Gönder