7 Ağustos 2014 Perşembe

kakaoyagi.org olarak hazırladığımız kakao kremi yazımızın hepinize faydalı olmasını umuyoruz.  

Kakao Kremi

  
Kakao yağı özlü kremler son dönemlerde oldukça revaçta, genellikle bronzlaşma, cilt çatlakları ve nemlendirici kremlere adını veren kakao kremi, kakao yağının yapısal özelliklerini taşımaktadır. Ancak unutulmaması gereken durum, her ne kadar kakao kremleri, losyonları vb. kozmetik ürünler içerisinde kullanılan kakao özüne atıfta bulunsa da asla saf kakao yağının faydalarını karşılamazlar.

Kremlerin %60-70 oranının su olduğunu unutmayınız, bu yüzden kakao yağlı krem denilen kozmetik ürünlerin içerisinde en fazla %10 civarı kakao yağı vardır ki bu da kakao yağının cilt bakımı ve diğer bakımlarda anlatılan faydalarını tek başına sağlamaya yetmez.

 

Kakao Özü

 


Genelde kakao kremlerine ismini veren şey kakao özüdür. Kakao özü ise ya rafine edilmiş kakao ekstresi veya kakao yağını temsil eder. Ancak kakao ekstresinin cilt çatlakları ve bronzlaşmaya etkisi olmadığı için, kakao özü olarak kakao kremlerinde tarif edilen kavram kakao yağıdır. Kakao kremi kakao losyonlarının kozmetik ürüner olduklarını diğer ürünlerden çok da farkının olmadığını unutmayınız.

 

Kakao Kremi Faydaları

 


Kakao yağı kozmetik olarak çok sık kullanılan bir yağdır. Kakao kremleri, kakao losyonu, kakaolu nemlendiriciler kakao yağından üretilir. Kozmetik sanayisinin oldukça sevdiği bu ürünlerde yapılan tanıtımlarda, kakao kremi anlatılırken içeriğindeki kakao yağının özellikleri sunulmaktadır. Ancak kakao kremleri asla saf yağın yerini tutmaz. Dolayısıyla kakao kreminin faydası asla saf kakao yağıyla mukayese edilemez.

Kakao yağının gerek çatlaklara gerek bronzlaşmaya faydasını görmek için orjinal ve saf kakao yağı kullanmaya özen gösteriniz. Orjinal kakao yağı çok katı olduğu için sürme zorluğu çekebilirsiniz bu durumlarda kakao yağını diğer bitkisel yağlarla seyreltmenizde fayda vardır.

 

Evde Krem Yapımı

 


Kakao yağıyla evde kendinizde yağ bazlı yoğun nemlendirici kremler yapabilirsiniz, aşağıda çeşitli durumlarda kullanılacak kakao kremi tarifleri vereceğiz.    


100 gr kakao yağı 30 ml avokado yağı, 30 ml macadamia yağı, 30 ml jojoba yağı,10 ml e vitamini Hazırlanışı, kakao yağını benmari usulü eritin, daha karışım eridikten sonra ılıması için biraz bekleyin, ılık yağ karışımına macadamia yağı, jojoba yağı ve avokado yağını ilave edin en son e vitamini ilave ettiğiniz yağınızı iyice karıştırıp ağzı kapalı kapta buzdolabına koyun kakao yağlı kreminiz hazır.    


Güneşlenmek için 

100 gr kakao yağı 30 ml pirinç kepeği yağı 30 ml avokado yağı hazırlanışı kakao yağını benmari usulü eritin diğer yağları ilave ederek karıştırın buzdolabında donmaya bırakın.    


Nemlendirici 

100 gr kakao yağı 100 ml shea butter 100 ml hindistan cevizi yağı 30 ml jojoba yağı 30 ml pirinç kepeği yağı 10 ml limon yağı Hazırlanışı kakao shea butter ve hindistan cevizi yağlarını benmari usulü eritin jojoba yağını ve pirnç kepeği yağını ilave edin, karışım iyice soğuduktan sonra dolaba koymadan hemen önce limon yağını ilave edin, karışımı ağzı kapalı bir kapta buzdolabında donmaya bırakın. 


Kakao kremi ile ilgili yazımız burada bitiyor, umarız işinize yarayan bir yazı olmuştur, siz de görüş soru ve önerilerinizle katkıda bulunabilir yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz ve paylaştığınız için teşekkür ederiz.  kkyagiclt

bu makalemizle ilgili olarak bir önceki makalemiz olan kakao yağının cilde faydaları makalemizi inceleyebilirsiniz.

2 yorum:

 1. Merhaba burada yer alan kremlerin
  Nasıl kullanilacagi hakkında bir bilgi verirseniz sevinirim İyi günler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kremleri sabah akşam probleme göre uygulayın, az miktarda sürün bunlar kuvvetli ve saf kremlerdir diğer sulu kremlere benzemezler

   Sil