7 Ağustos 2014 Perşembe

kakaoyagi.org olarak sizin için kakao yağının en çok kullanıldığı alan olan çikolata yapımına dair bir yazı hazırladık iyi okumalar.   

 

Çikolata ve Kakao

  
Çikolata’nın lezzetini belirleyen en temel faktör üretimde kullanılan hammaddelerdir. Gerçek çikolata kakao yağından yapılır. Kakao yağı harici diğer yağlar palm yağı, hayvansal yağlar ve bitkisel yağların kullanıldığı ürünler her ne kadar “çikolata” olarak görülse de, bu ürünler aslında gerçek çikolata değildir. Kullanılan kakaonun orijini çikolatanın lezzeti ve kalitesi üzerinde direkt olarak etkilidir. En iyi çikolatayı sunabilmek için, Fildişi Sahilleri, Venezualla, Ekvator Arriba ve Ghana gibi dünyanın dört bir yanından en kaliteli orijinlerden gelen kakao ve kakao yağı kullanılmaktadır.

 

Kakao Yağı Çikolata

 

Kakao yağı, çikolata imalatının hammaddesidir. Kakao yağının erime ısısı yüksekliği kaliteli çikolata yapımına elverişlidir. Kakao yağı kolay erimediği için oda sıcaklığında saklanabilir, fakat vücut sıcaklığında erimeye başlar.
Çikolatanın esas tadını kakao verse de, o kendine özgü çikolata gevrekliği kakao yağı tarafından sağlanır. İyi  kalitede kakao yağının kristalleşme oranı yüksek olduğu için yapılan çikolata kalitesi maksimum olur. Kakao yağı 60 derecenin üzerinde eridiği için kakao yağıyla yapılan çikolatalar daha geç eriyen gevrek ve kaliteli ürünler olurlar. İyi kalite bir çikolata ağızda dağılan çikolatadır.


Çikolata Yapımı


Çikolata yapımı için gerekli malzemeler;

100 gr kakao yağı
100 gr şeker
2 yemek kaşığı kakao

1 tatlı kaşığı bal

Kakao yağını benmari usulü eritin.yağını eritin. Şekeri erimiş yağa ekleyin, ardından 2 yemek kaşığı kakao yu ve balı üzerine ilave edin. hızlı biçimde karışım homojen olana kadar çırpın. Sonra çikolatanızı kalıba döküp dolapta muhafaza edin.

Bu yazımızla alakalı olarak Kakao Yağı Makalemizi inceleyebilirsiniz. Kakao yağı çikolata konulu yazımız burada bitiyor, sizde değerli görüş ve önerilerinizle yazımıza katkıda bulunabilir daha fazla insanın faydalanması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz ve paylaştığınız için teşekkür ederiz. kkyagi

2 yorum:

  1. sürülebilir beyaz çikolata için bir tarifiniz var mı

    YanıtlaSil
  2. nasıl sürülebilir beyaz çikolata biraz açarsanız daha detaylı yardımcı olayım

    YanıtlaSil