7 Ağustos 2014 Perşembe

kakaoyagi.org olarak sizin için kakao yağının kullanımı hakkında bilgiler içeren bir yazı hazırladık, yazımız kakao yağının cilt ve saç bakımında kullanılmasına dair bilgiler içeriyor iyi okumalar.

 

Kakao Yağı Nasıl Kullanılır

 

Kakao yağı (cocoa butter) katı bir yağ olduğu için kullanımı oldukça zor bir yağdır. Kakao yağı kullanımı zor olmasına karşı saf ve katı olduğu zaman cilt üzerinde oldukça faydalı etkileri görülür. Ancak tekrar söylemek gerekirse kakao yağı katı bir yağdır, sizlere şişede satılan kakao yağları orjinal değildir.

Kakao yağı gıda ve kozmetik amaçlarla kullanılır. Cocoa butter olarak bilinen bu yağın en önemli kullanım alanı çikolata yapımıdır, saf ve kaliteli bir kakao yağı gıda yani çikolata üreticilerinin oldukça fazla talep ettikleri bir yağdır.

Kozmetik sektöründe ise cilt bakım kremleri ve losyonlarında saf kakao yağı kullanılır, yoğun nemlendirici özelliği sayesinde kakao yağı özellikle vücut çatlaklarını gidermekte kullanılmaktadır.

Kakao yağının bir başka kullanım alanı ise bronzlaşma, saf katı kakao yağı bronzlaşmada oldukça etkili bir yağ olduğu için, bronz bir tene sahip olmak isteyen bütün insanlar bu yağı kullanarak kalıcı ve hızlı bronz bir tene ulaşmak için kakao yağıyla güneşlenirler.
Kakao yağı katı bir yağ olduğu için eritilerek kullanılmalıdır. Kakao kullanımı zor olmamasına rağmen, gene de hazır kozmetik ürünlere göre daha zahmetlidir. Tabi paraben ve petro kimyasallar içeren kozmetik ürünlerden daha sağlıklı ve güvenilir olduğu kesindir.

 

Çatlaklarda Kakao Yağı KullanımıHamilelik çatlaklarına karşı kakao yağı kullanacaksanız, hamilelik sürecinin başlangıcından itibaren kakao yağı kullanmalısınız, yağı duştan sonra krem gibi saf kakao yağını vücudunuza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Hamilelik çatlakları için kakao yağı kullanımında yağın katı olması nedeniyle uygulama sorunu çekenler, yağı jojoba ve badem yağıyla karıştırabilir etkisini arttırmak için içerisine e vitamini ilave edebilirler.

100 gr kakao yağı
30 ml jojoba yağı
30 ml badem yağı
10 ml e vitamini
Kakao yağını benmari usulü eritin, içerisine diğer yağları ilave edin, karışım ılıklaştığında e vitamini ilave ederek iyice karıştırın ve sonrasında dolaba atarak karışımınızı donmaya bırakın.

 

Bronzlaşmak için kakao yağı kullanımıGüneşlenmeden hemen önce vücudunuza süreceğiniz kakao yağı sizi daha bronz bir tene kavuşturacaktır. Ancak unutmamanız gereken bir şey bronzlaşma için kullandığınız kakao yağı güneş kremi değildir ve bu kullanım sizi güneşten korumaz. Sadece bronzlaşırsınız. Kakao yağını saf kullanabilirsiniz, dilerseniz kakao yağının içerisine havuç yağı ilave ederek etkisini daha fazla arttırabilirsiniz. Ancak piyasada saf havuç yağı bulmanız biraz zor olabilir.

 

Nemlendirici olarak kakao yağı kullanımı

 

Kakao yağı kullanım alanlarından bir tanesi de nemlendirici kullanım alanıdır. Kakao yağıyla kendinize nemlendirici kremler yapabilirsiniz. Bu kremler özelikle dudak ve topuk çatlaklarına ve tırnaklarınıza çok iyi gelecektir. kakao yağıyla nemlendirici kremler yapmak için içerisine hindistan cevizi yağı ilave edebilirsiniz. 100 gr kakao yağına 100 ml hindistan cevizi yağı ilave ederseniz yağın yapışı oldukça yumuşayacaktır.

Bu yazımızla alakalı olarak Kakao Yağı Çikolata Yapımı makalemizi inceleyebilirsiniz. Yazımız burada bitiyor siz de kakao yağının kullanımına dair soru görüş ve önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Kıymetli zamanınızı ayırıp okuduğunuz ve paylaşım yaptığınız için teşekkür ederiz. kkyagi

Kaynaklar:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2600661

0 yorum:

Yorum Gönder