7 Ağustos 2014 Perşembe

kakaoyagi.org olarak sizin için kakao yağının saç bakımındaki kullanımı ve faydaları hakkında bir yazı hazırladık iyi okumalar.

 

Saç Bakımında Kakao Yağı

 


Saç bakımında bitkisel yağların kullanılması bir hayli yaygındır. Saç bakımı amacıyla başta badem yağı, hindistan cevizi yağı, jojoba yağı ve argan yağı kullanılmaktadır, ancak biz size bu yazımızda kakao yağının saç bakımında kullanılması ve faydalarını anlatacağız. Kakao yağı oldukça sert ve güçlü bir yağdır, saçınıza oldukça fazla nem verir ve kırılma gibi sorunlara karşı kullanılabilir.

 

Kuru Saç Bakımı

 


Kakao yağı daha çok kuru saçların bakımında kullanılan bir yağdır. Kuru kırılan bir saç yapınız varsa saçlarınızı güçlendirmek için kakao yağından istifade edebilirsiniz. Kuru saç tellerindeki elektriklenmeyi alan kakao yağı, saçlarınızın koparak dökülmesini önleme noktasında sizlere yardımcı olur.

Kuru saçlar için kakao yağı maskesi yapabilirsiniz. Malzemeler;
100 gr kakao yağı
100 gr hindistan cevizi yağı
30 ml jojoba yağı
30 ml pirinç kepeği yağı
30 ml badem yağı
10 ml e vitamini

Kakao yağı ve hindistan cevizi yağını benmari usulü eritin, sonra içerisine jojoba, badem ve pirinç kepeği yağını ilave edin, en son soğumaya yakın e vitaminini ilave edip yağ karışımınızı dolapta soğumaya bırakın. Saçlarınıza yıkanmadan 10 dakika evvel bu yağı saç diplerinden uçlarına kadar sürün ve bekleyin, sonrasında saçınızı yıkamadan evvel bir avuç saç kremini yağlı saçınıza sürün ve 2 dakika kadar kremi saçlarınıza iyice yedirin. Saçlarınızı kremledikten sonra yıkayın, böylece kakao gibi güçlü yağları saçınızdan arıtmanız daha kolay olacaktır.

 

Kıvırcık Saç bakımı

 


Yukarıdaki saç bakım tarifini kıvırcık saç yapısına sahip kişiler de kullanabilirler. Kakao yağını özellikle afro amerikalılar saç bakımında çok sık kullanmaktadırlar. Kıvırcık saç yapıları ve kuru saçlarına yüzyıllardır kakao yağı ile bakmaktadırlar. Kuru ve kıvırcık saçlar için kakao yağıyla yapacağınız bakımlar saçlarınızın kırılması ve kopmasını aşırı elektriklenmesini azaltacaktır.

 

Kaşınan Saçlara Bakım

 


Saç deriniz kaşınıyorsa kakao yağıyla yapacağınız bakımlar oldukça işinize yarayacaktır. Kakao yağı saç derinizi derinlemesine nemlendirecek ve içerisine ilave edeceğiniz diğer yağlar saç derisi kaşıntılarını azaltacaktır.
50 gram kakao yağı
50 ml hindistan cevizi yağı
30 ml jojoba yağı
10 ml lavanta yağı
10 ml limon yağı
10 ml çay ağacı yağı
10 ml biberiye yağı

Kakao ve hindistan cevizi yağlarını benmari usulü eritin, ardından karışımı soğumaya bırakın. Ağzı kapanacak başka bir kapta jojoba, lavanta, limon ve çay ağacı ve biberiye yağlarını ağzı kapalı kapta iyice çalkalayın. Kakao ve hindistan cevizi yağları soğuduğunda diğer karışımı içerisine ilave edip iyice karıştırın ve ağzını sıkıca kapatıp dolapta donmaya bırakın. Saçlarınız için kakao yağının faydalarından yararlanmaya başlayabilirsiniz. Saç derinize çok az miktarda yağı yıkanmadan 30 dakika önce sürüp sonra saçlarınızı yıkayın.

Yazımız burada bitiyor, siz de görüş soru ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yazımızı beğendiyseniz daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz. kkyagisc

0 yorum:

Yorum Gönder