7 Ağustos 2014 Perşembe

kakaoyagi.org olarak sizin için kakao yağı hakkında bir yazı hazırladık, yazımızda kakao yağının faydaları, kakao yağı kullanımı, kakao yağı bakımı ve bronzlaşma hakkında bilgiler sunacağız iyi okumalar. 
    

Kakao Yağı

 
Kakao yağı (cocoa butter )olarak adlandırılan theobrama yağı, soluk sarı rengi ve saf ve yenilebilir olan kakao çekirdeğinin kavrulmasının ardından fermante edilmesiyle elde edilir. Kakao yağı bilinen en kararlı yağlardan olup doğal bileşiğinde bulunan antioksidanlar sayesinde acıma ve ekşime karşıtı özellik gösterir aynı zamanda uzun süre depolanabilir olma özelliği bunun yanında kadifemsi dokusu, hoş ve yumuşatıcı özelliği ile popüler bir yağdır.

 

Kakao yağının özellikleri


 
Kakao yağı oda sıcaklığında katı bir yağdır. 34 dereceden sonra erimeye başlar . 20°C'nin altında gevrek yapıdadır. 30°C - 32°C civarında yumuşama özelliği gösterir. Çikolata oda sıcaklığında katı halde iken ağız içinde kolaylıkla erir ve bu kakao yağının katkısıyla olur. Yaygın olan katı kakao yağının erime noktası ortalama 64–68 °C’dir.
Yağ bileşiminde yaklaşık olarak şu yağ asitleri bulunmaktadır; 

Oleik Asit         % 36 
Stearik Asit      % 33 
Palmitik Asit     % 26
Linoleik Asit      %   3 
Miristik Asit       %   1 
Linolenik Asit    %   0,5 
Laurik Asit        %   0,5 
   
Kakao yağının içerisinde şu maddeler bulunmaktadır,  Teobromin, E vitamini, Mangan, Kalsiyum, Demir, Çinko, Potasyum, Bakır, Dopamin, Feniletilamin, Kafein, Vitamin K

 

Kakao Yağının Faydaları


 
Kakao yağı yapısında bulunan bileşikler sayseinde tüketicilerini mutlu eden stresi azaltan bir yağ olarak biliriz. Çikolata imalatının vazgeçilmezlerindendir. Kakao yağının nemlendirici yetenekleri sayesinde geçmişten gelen deneyimlerle çatlakları önlediği bilinmesi, bu yağın hamile kadınlar tarafından sıkça kullanılmasında önemli bir referans olurken, çatlamış deri ve dudak ve kuru-kaşıntılı deri sorunlarına karşı nemlendirici özellikleri sayesinde kullanılmaktadır.
Ayrıca hızlı bronzlaştırma etkisi kullanıcılar tarafından gözlenmekte, yazın bronzlaşma amacıyla kullanılmaktadır.


İçerisinde yoğun miktarda bulunan K vitamini sayesinde rozasea gibi bazı cilt hastalıklarını yatıştırıcı görev gören bir yağdır kakao yağı. Ayrıca sedef ve egzama gibi durumlarda cildi rahatlatıcı faydaları vardır.


Kakao yağı ciddi bir anti oksidan kaynağıdır bu da onu yaşlanma belirtilerine ve kırışıklıklara karşı oldukça ideal kılmakta, bu anti oksidan özelliği vücut çatlaklarına karşı kakao yağının kullanılmasının en önemli nedenlerindendir. 

Kakao yağının içerisinde yoğun E vitamini bulunur. Bu sayede cildi besler, cildin nemini kaybetmesini engeller. Cildin sahip olduğu nem dengesini koruyarak yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlar. Yine içerisinde herhangi bir kimyasal madde bulunmadığından dolayı cildi tahriş etmez ve yan etkilere de neden olmaz. Özellikle güneş sonrası nemini kaybeden ve kuruyan cildin tedavisinde kullanılan kakao yağı oldukça faydalı bir yağdır.

Kakao yağı cilt bakımında oldukça değerli bir yağdır, bir çok krem ve losyonun yapısında bulunan bu yağın saf halinin katı olduğunu unutmayın, katı kakao yağı (cocoa butter) benmari usulü eritilerek kullanılabilir.

Yazımız burada bitiyor değerli görüş soru ve önerilerinizi iletebilirsiniz. Yazımızı daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz. Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz. kkyagi

kaynaklar:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cocoa_butter http://ndb.nal.usda.gov/

0 yorum:

Yorum Gönder