7 Ağustos 2014 Perşembe

kakaoyagi.org olarak sizin için çikolataların ve bir çok tatlının, pastanın temel maddesi olan kakao hakkında bir yazı hazırladık iyi okumalar.

 

Kakao NedirKakao (Theobroma cacao), 4-8 metre boyunda ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından çikolata yapımında kullanılan bir bitki türü. Kakao ağacı olarak da bilinir. Doğal yetişme alanı Güney Amerika, Batı Afrika, Batı Hint adaları olmakla beraber, Tropiklerin genelinde yetiştirilmektedir. Theobromin adlı bir alkaloit eldesinde ve kakao yağı eldesinde kullanıldığı gibi, kakaonun tohumları da çikolata yapımında kullanılmaktadır.

Dünya üzerinde en çok Fildişi Sahilleri, Gana ve Endonezyada üretilmektedir. Üretim olarak kakao ağacının tohumları ya hemen ya da bir süre sonra mayanlandırılır ve ardından kurutulur. Böylece tohumun acı lezzeti kaybolur ve hoş bir koku meydana gelir. Bu taneler kavrulurak, un haline getirilip yağı alınır. Sonra yeniden öğütülerek, toz halindeki kakao elde edilir. Kakao, sütle karıştırılıp içilir, ayrıca yağı alınmamış kakao tohumlarından çikolata yapılır.

 

Kakao Faydaları

  

Kakao çok uzun tarihleren beri insanlarca kullanılmakta ve bu kullanımlar sonucu oluşan gözlemler kakaonun faydaları olarak gelecek nesillere bilgi olarak aktarılmaktadır.
  • İştah açıcı özellikleri vardır.
  • Kalbi kuvvetlendirici olduğu söylenir.
  • Hazmı kolaylaştırdığı ve idrarı söktürdüğü bilinmektedir.
  • Böbrek hastalıklarında kullanıldığı ve faydalanıldığı bilinmektedir.
  • Vücuttaki zehirlerin dışarı atılması noktasında etkilidir.
  • Uyarıcı etkisi ile yorgunluğu giderir ve vücuda dinçlik verdiği bilinmekte ve bu noktada kullanılmaktadır.
  • Kakao yaşlanma karşıtı antioksidanlar bakımından zengindir. Kakao yağı bu noktada bir çok kozmetik üründe kullanılmaktadır.
  •  

 

Kakao Kullanımı

  

Kakao, kahve gibi içecek olarak kullanılmasının yanında, özellikle çikolata ve pasta yapımında katkı maddesi olarak kullanılır. Ayrıca, kakaodan kakao yağı elde edilir. Kakao yağı iyi kalite bir çikolatanın sırrıdır, gıda sanayiinde ve cilt bakımını amaçlı kozmetik sanayinde kullanılır. Kakao fazla kullanıldığında, uyarıcı etkisi nedeniyle çarpıntı ve baş ağrısı yapabilir.

 

Kakaonun Zararları


 
Kakao devamlı ve fazla yenirse, sinirlerin yorulmasına, sinir zafiyetine, ruhi. çöküntüye sebep olur, Kakao insanda ‘ tiryakilik yaratır ve daimi kakao aratır. Kakao fazla tüketmek zararlıdır, bu sebeple böbrek ve karaciğeri yorar. Böbreğinde okzaiat ve ürat taşı olanlara kakao yasaktır. İştahsızlık ve peklik yapar. Bilhassa çocuklarda kansızlığa (akyuvar artar) ve uyuşukluğa sebep olur. Yağı ağırdır. Karaciğeri yorar, ciltte sivilcelere sebep olur. Damar sertliğine ve unutkanlığa yol açar bu hastalıkları süratle ilerletir.

Bu yazımızla alakalı olarak Kakao yağı kullanımı makalemizi inceleyebilirsiniz. Yazımızın sonuna geliyoruz, siz de görüş tavsiye ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz. Değerli zamanınızı ayırıp bizi okuduğunuz ve paylaşım yaptığınız için teşekkür ederiz. kkyagi

0 yorum:

Yorum Gönder