Kakao Yağı

Kakao Yağı kullanımı,Kakao Yağı faydaları, Kakao Yağı ne işe yarar gibi Kakao Yağı ile ilgili tüm merak ettikleriniz

Anasayfa » Kakao Yağı » Kakao Yağı

kakao yağıkakaoyagi.org olarak sizin için kakao yağı hakkında bir yazı hazırladık, yazımızda kakao yağının faydaları, kakao yağı kullanımı, kakao yağı bakımı ve bronzlaşma hakkında bilgiler sunacağız iyi okumalar.

 

Kakao Yağı

 

Kakao yağı (cocoa butter )olarak adlandırılan theobrama yağı, soluk sarı rengi ve saf ve yenilebilir olan kakao çekirdeğinin kavrulmasının ardından fermante edilmesiyle elde edilir. Kakao yağı bilinen en kararlı yağlardan olup doğal bileşiğinde bulunan antioksidanlar sayesinde acıma ve ekşime karşıtı özellik gösterir aynı zamanda uzun süre depolanabilir olma özelliği bunun yanında  kadifemsi dokusu, hoş ve yumuşatıcı özelliği ile popüler bir yağdır.

Kakao yağının özellikleri

 

Kakao yağı oda sıcaklığında katı bir yağdır. 34 dereceden sonra erimeye başlar . 20°C’nin altında gevrek yapıdadır. 30°C – 32°C civarında yumuşama özelliği gösterir. Çikolata oda sıcaklığında katı halde iken ağız içinde kolaylıkla erir ve bu kakao yağının katkısıyla olur. Yaygın olan katı kakao yağının erime noktası ortalama 64–68 °C’dir.

Yağ bileşiminde;

Oleik asit %36

Stearik asit % 33

Palmitik Asit %26

linoleik asit %3

miristik asit  % 1

linolenik asit % 0,5

laurik asit %0,5

 

Kakao Yağının Faydaları

 

Kakao yağı yapısında bulunan bileşikler sayseinde tüketicilerini mutlu eden stresi azaltan bir yağ olarak biliniz. çikolata imalıtının vazgeçilmezlerindendir. Kakao yağının nemlendirici yetenekleri sayesinde geçmişten gelen deneyimlerle çatlakları önlediği bilinmesi, bu yağın hamile kadınlar tarafından sıkça kullanılmasında önemli bir referans olurken, çatlamış deri ve dudak ve kuru-kaşıntılı deri sorunlarına karşı nemlendirici özellikleri sayesinde kullanılmaktadır.

Ayrıca hızlı bronzlaştırma etkisi kullanıcılar tarafından gözlenmekte, yazın bronzşlaşma amacıyla kullanılmaktadır.

Kakao yağının içerisinde yoğun E vitamini bulunur. Bu sayede cildi besler, cildin nemini kaybetmesini engeller. Cildin sahip olduğu nem dengesini koruyarak yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlar. Yine içerisinde herhangi bir kimyasal madde bulunmadığından dolayı cildi tahriş etmez ve yan etkilere de neden olmaz. Özellikle güneş sonrası nemini kaybeden ve kuruyan cildin tedavisinde kullanılan kakao yağı oldukça faydalı bir yağdır.

Kakao yağı cilt bakımında oldukça değerli bir yağdır, bir çok krem ve losyonun yapısında bulunan bu yağın saf halinin katı olduğunu unutmayın, katı kakao yağı (cocoa butter) benmari usulü eritilerek kullanılabilir.

Yazımız burada bitiyor değerli görüş soru ve önerilerinizi iletebilirsiniz. Yazımızı daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz. Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz.

kaynaklar:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cocoa_butter

http://ndb.nal.usda.gov/

Daha Fazla İnsana Ulaşması İçin Lütfen Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşın

Facebook Twitter Google+ Pinterest Linkedin

Teşekkür Ederiz

Değerli Yorum ve Sorularınızı Bekleriz...


Son Yorumlar