Kakao Yağı

Kakao Yağı kullanımı,Kakao Yağı faydaları, Kakao Yağı ne işe yarar gibi Kakao Yağı ile ilgili tüm merak ettikleriniz

  • doa
  • doa
  • doa

Anasayfa » Kakao Yağı » Kakao Yağı

kakao yagı 292x300 Kakao YağıKakao Yağı

Kakao yağı (cocoa butter )olarak adlandırılan theobrama yağı, soluk sarı rengi ve saf ve yenilebilir olan kakao çekirdeğinin kavrulmasının ardından fermante edilmesiyle elde edilir. Kakao yağı bilinen en kararlı yağlardan olup doğal bileşiğinde bulunan antioksidanlar sayesinde acıma ve ekşime karşıtı olup aynı zamanda uzun süre depolanabilir olma özelliği bunun yanında  kadifemsi dokusu, hoş ve yumuşatıcı özelliği ile popüler bir yağdır.

Kakao yağının özellikleri

Kakao yağı oda sıcaklığında katı bir yağdır. 34 dereceden sonra erimeye başlar .

20°C’nin altında gevrek yapıdadır.

30°C – 32°C civarında yumuşama özelliği gösterir. Çikolata oda sıcaklığında katı halde iken ağız içinde kolaylıkla erir ve bu kakao yağının katkısıyla olur.

Yaygın olan katı kakao yağının erime noktası ortalama 34–38°C’dir.

Yağ bileşiminde;

Oleik asit %36

Stearik asit % 33

Baobabyagi Kakao Yağı

Palmitik Asit %26

linoleik asit %3

miristik asit  % 1

linolenik asit % 0,5

laurik asit %0,5

Kakao Yağının Faydaları

Kakao yağının nemlendirici yetenekleri sayesinde geçmişten gelen deneyimlerle çatlakları önlediği bilinmesi, bu yağın hamile kadınlar tarafından sıkça kullanılmasında önemli bir referans olurken, çatlamış deri ve dudak ve kuru-kaşıntılı deri sorunlarına karşı nemlendirici özellikleri sayesinde kullanılmaktadır.

Ayrıca hızlı bronzlaştırma etkisi kullanıcılar tarafından gözlenmekte, yazın brozşlaşma amacıyla kullanılmaktadır.

Kakao yağının içerisinde yoğun E vitamini bulunur. Bu sayede cildi besler, cildin nemini kaybetmesini engeller. Cildin sahip olduğu nem dengesini koruyarak yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlar. Yine içerisinde herhangi bir kimyasal madde bulunmadığından dolayı cildi tahriş etmez ve yan etkilere de neden olmaz. Özellikle güneş sonrası nemini kaybeden ve kuruyan cildin tedavisinde kullanılan kakao yağı oldukça faydalı bir yağdır.

Kakao yağı cilt bakımında oldukça değerli bir yağdır, bir çok krem ve losyonun yapısında bulunan bu yağın saf halinin katı olduğunu unutmayın, katı kakao yağı (cocoa butter) benmari usulü eritilerek kullanılabilir.

Değerli Yorum ve Sorularınızı Bekleriz...


Security Code:

Son Yorumlar